Sarıçay Barajında Çalışmalar Devam Ediyor!

Mesajlar
23,030
Katılım
28 Ağu 2021
Tepkime puanı
0
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Aydın’a yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor. Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Aydın'ın Söke ilçesine bağlı Bağarası ve Çalışlı Mahallelerin 1,5 kilometre güneyinde bulunan Sarıçay Deresi üzerine inşa edilmeye başlayan Sarıçay Barajı; silindirle sıkıştırılmış beton dolgu tipinde olup, temelden 124,50 metre yüksekliğinde ve 66 milyon metreküp su depolama hacmine sahip olacak. Kuşadası ile Söke ilçeleri başta olmak üzere Davutlar ve Güzelçamlı mahallelerine yıllık 20 milyon 750 bin metreküp içme-kullanma suyu temin edecek.

İş kapsamında Sarıçay Barajı inşaatında Ön batardo dolgusu ve Derivasyon Kondüvisi tamamlanmış olup, su derivasyonu sağlanmıştır. Baraj gövdesi, Talveg kazısı ve Memba batardosu imalatı çalışmaları aralıksız devam etmektedir.


Kaynak:

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/saricay-barajinda-calismalar-devam-ediyor-1804
 
Üst Alt